COVID príbeh

5. januára 2021, augmentin, slovenský lekárnik

Bol jeden dom a bývali v ňom traja ľudia – osamelá stará pani a manželský pár. Všetci mali okolo 80 rokov. Za starou pani pravidelne chodili jej dve vnučky. Nosili jej lieky a jedlo, urobili, čo potrebovala. Manželský pár si tiež nežil zle. Syn, ktorý býval neďaleko, k nim tiež chodil pravidelne a pomáhal im s tým, čo potrebovali. Jedného dňa sa všetko zmenilo. Vnučky starej pani dostali vírus čo sa volá Covid. Stále však chodili do domu „pomáhať“ starej pani. Mali iba mierny priebeh, podobne ako pri chrípke. Keď sa vystrábili z najhoršieho, tak prišli. Vírus však priniesli do domu so sebou.

Títo obyvatelia nemenovaného rodinného domu žili v izolácii. Stretávali sa iba s ľudmi, ktorí sa o nich starali – s vnučkami starej pani a so synom manželov. Stará pani dostala covid ako prvá a vystrábila sa. Z manželského páru prvý chytil infekciu starý pán. Bolo to s ním zlé, nevládal prejsť do druhej miestnosti. Starala sa o neho jeho manželka. Syn bol bezmocný. Počas infekcie nevstúpil dnu do domu lebo si plne uvedomoval, že môže infekciu dostať, priniesť k sebe domov a nakaziť tak svoje dieťa a svoju manželku. No stále im pomáhal. Nosil im za dvere jedlo a lieky každý deň. Ked bolo treba, dal odviezť otca do nemocnice. A ten sa tam vystrábil. Po mesiaci už vedel vstať z postele a ísť sám do kúpelne.

V dome však bývala ešte posledná obyvateľka – jeho manželka. Aj tá dostala vírus. Spočiatku s ním bojovala doma sama, no stav sa jej zhoršoval. Po týždni ju syn dal odviezť do nemocnice lebo začala mať väčšie problémy s dýchaním. V nemocnnici bola na svoj boj sama lebo návštevy neboli povolené. Syn bol bezmocný no dúfal v zlepšenie. Bojovala a včera svoj boj prehrala. Bola taká slabá, že nevládala zdvihnúť telefón. Dnes jej zvonili kostolné zvony. Rozlúčka bude s minimálnym počtom ľudí a bez karu. Rodina sa na ňom nestretne.

Zaujal ma príspevok do debaty o cholere a o tom, že pri dezinfikovaní studní si ľudia mysleli, že ich chceli otráviť. To bolo pre asi 200 rokmi – http://madari.sk/magazin/historiasucasnost/cholerova-epidemia-v-uhorsku-si-vyziadala-1-milion-obeti. V rokoch 1918-1919 sme v Európe mali poslednú pandémiu španielskej chrípky počas ktorej zomrelo 2,64 miliónov ľudí. Dnes máme vírus Covid. Infekcie sa menia, niektorí ľudia sa však nezmenia nikdy.