Založ si blog

Očkovanie proti chrípke v lekárňach

Zaočkovanosť proti chrípke na Slovensku je na žalostne nízkej úrovni. Je na úrovni asi 4%. V zahraničí je to okolo 65% a ešte hľadajú možnosti ako toto číslo zvýšiť na aspoň 95%. Potenciál, ktorý zdravotnícke kádre ponúkaju tam, sú využité naplno. Očkovanie proti chrípke v lekárňach je už bežnou praxou. Pacient príde do lekárne alebo sa objedná cez telefón, poprípade elektronicky a aj s papierovaním to celé trvá asi 10 minút. Farmaceut, ktorý prešiel nevyhnutným školením, vyberie vakcínu z chladničky lekárne, poinformuje o rizikách očkovania a o možných nežiadúcich účinkoch, získa písomný súhlas pre očkovanie a pacienta zaočkuje. Ten si za túto službu buď zaplatí, v prepočte asi 10-15,- EUR, alebo lekárnik pošle záznam o očkovaní poisťovni a tá to uhradí. Lekár tiež dostane informáciu o zaočkovaní svojho pacienta. Je to jednoduchý systém dostupný pre všetkých a je tiež veľmi populárny. Za jednu sezónu sme v jednej lekárni zaočkovali okolo 700 ľudí.

Všetci farmaceuti absolvovali školenie ako očkovať každý rok. Išlo o pol dňa o injekčnej techniky s praktikovaním pichania podkožnej injekcie a pol dňa o oživovaní človeka v prípade anafylaktického šoku s praktikovaním umelého dýchania, masáže srdca a o použití adrenalínovej injekcie. Toto prebehlo väčšinou v máji. Pred sezónou v napr.auguste sme všetci urobili online kurz kde sme si teoreticky zopakovali injekčnú techniku, prečítali si o typoch vírusov, o chrípke a jej šírení. Sú to všetko nenahraditeľné informácie poskytujúce vedomosti pre otázky od pacientov. Resuscitácia bola v tomto kurze zahrnutá taktiež. Malý test na konci nám dal prístup ku špecifikácii pre tento servis, ktorý si každý vytlačil, podpísal a pripravil pre použitie.

My slovenskí farmaceuti sme vysokoškolsky vzdelaní. Po takomto zaškolení sme be zaváhania schopní pomôcť pri očkovaní proti chrípke. Prečo sme teda prehliadaní štátom ako kvalitná sila zdravotníckych pracovníkov? Stačí jednodňové školenie pre nás a situácia na Slovensku sa môže zmeniť v prospech pacienta. V tejto chrípkovej sezóne sme mali príliš veľa pacientov dožadujúcich sa vakcíny. Všetkým sme však museli povedať, že vakcíny neboli dostupné a už ani v tejto sezóne nijaké nedostaneme. Je to takto správne?

Lekáreň = zdravotnícke zariadenie?

26.05.2022

Život prináša situácie, ktoré vás prinútia sa zamylieť. Tak napríklad posledné nariadenie vlády ohľadne nosenia rúšok. Platí aj pre lekárne, no máloktorý pacient vstupujúci do lekárne si uvedomí, že lekáreň spadá do kategórie zdravotníckeho zariadenia. Veď ako by aj mohli? Prvý týždeň po zmene opatrení sme s návštevníkmi lekárne bojovali. Naše laborantky [...]

Muž v karanténe

11.12.2021

Pracujem v lekárni v supermarkete. Je to veľmi rušné miesto. Aby sa sem ľudia dostali, musia prejsť až na koniec uličky. Lekáreň je vhodne umiestnená pred pokladňami, ktorými prejdú všetci. Ľudia milujú supermarkety! Vidia okolo seba hojnosť. A tak prídu nakupovať hlavne v deň v týždni, kedy je na svete nová ponuka predajne. Prídu k nám tak, ako tento muž. Prešiel [...]

Nemám čas!

20.05.2021

„9458127531!“ vypadlo z úst pacientky keď pristúpila k môjmu okienku. Najskôr ma to zarazilo. Potom som na okamih porozmýšľal nad úmyslom tejto pani. Zrejme chcela ušetriť môj čas na okamihu,v ktorom ju môžem pozdraviť a opýtať sa jej, čo si želá. Zrejme naozaj nemala zlé úmysly a vôbec nechcela byť neslušná. Vysypala preto z úst iba jej rodné číslo. Ale [...]

deti, škôlka, predškoláci, dieťa, materská , škola

Podľa analytikov Slovensko už vymiera. Záchrana? Masívna imigrácia

08.12.2022 10:55

Aj keď sa plodnosť po svojom minime v roku 2001 začala zotavovať, nikdy znovu neprekročila ani hodnotu 1,7 dieťaťa na jednu ženu.

HRANICE: Kontroly medzi ?eskom a Slovenskom

Rakúsko bude vetovať vstup Rumunska a Bulharska do Schengenu

08.12.2022 10:28, aktualizované: 10:37

V prípade odmietnutia si budú musieť Rumunsko a Bulharsko počkať najmenej pol roka alebo rok na opätovné prehodnotenie ich žiadosti.

choroba, dieťa, prechladnutie, nádcha, chrípka

Chrípka v Bratislave vyháňa deti zo škôl, v Dúbravke zatvorili všetky škôlky

08.12.2022 10:09

V Dúbravke zatvoria pre vysokú chorobnosť všetkých 12 materských škôl.

Iran Protest, Mahsá Amíníová

V Iráne vykonali prvú popravu v súvislosti s protivládnymi protestmi

08.12.2022 08:43

Ide o prvý trest smrti v krajine v súvislosti s demonštráciami, ktoré podnietila smrť Kurdky Amíníovej.

augmentin

Zachráňme si farmaceuta Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 23127x
Priemerná čítanosť článkov: 2570x

Autor blogu